Lentelės

Skirtumai tarp sunitų ir šiitų

Kas yra sunitai, šiitai ir vahabitai

Antroje VII a dalyje po kalifo Ali valdymo, arabų kalifate kilo ginčas kas užims jo vietą.
Reikalas tame, kad Ali buvo Pranašo Mohameto pusbroliu ir dalis musulmonų manė, kad valdžia toliau turi atitekti tik jo palikuonims. Tą dalį musulmonų pradėta vadinti „šiitais“ - kas išvertus iš arabų kalbos reiškia „Ali valdžia“
Šiitų daugiausiai gyvena Irane (dauguma persų priėmė šiitų tikėjimą), Irake, Azerbaidžane, Jemene, Libane, Bahreine, Katare. Įtakingiausios šiitų organizacijos yra „Hezbollah“ ir „Amal“. Išskyrus Siriją kitur mažai kur šiitams pavyko patekti į valdžią. Sirijoje dominuojanti dalis gyventojų yra sunitai, tačiau valdžioje mažuma alavitai (viena iš šiitų sektų - 12% gyventojų), tai ir sukėlė neramumus Sirijoje.

Kita dalis musulmonų siūlė valdžią rinkti iš kitų Mohameto giminės atstovų, aiškindami savo poziciją ištraukomis iš sunos knygos, antros islamo teisės knygos po korano. Nuo to atsirado kita musulmonų atšaka sunitai.

Arabų pasaulyje dominuojantys yra sunitai, šiitai sudaro tik apie 15% arabų.
Sunitų ir šiitų priešprieša prasidėjusi dar 680 metais, kada Irake sunitai nužudė imamo Ali Huseino sūnų.

Sunitų ir šiitų skirtumai:
Sunitai pripažįsta tiktai pranašą Mohametą, šiitai vienodai pripažįsta Mohametą ir jo pusbrolį Ali.
Sunitai ir šiitai skirtingai renka aukščiausią valdžią. Sunitams valdžia priklauso renkamiemiems arba paskiriamiems dvasiniams lyderiams, pas šiitus aukščiausos valdžios atstovas gali būti tik iš Ali giminės.
Imamas. Pas sunitus tai dvasinis veidas, kuris vadovauja mečetei. Šiitams tai davasinis lyderis ir pranašo Mohameto palikuonis.
Sunitai mokosi visą sunos tekstą, o šiitai tik tas dalis teksto kuriose pasakojama apie Mohametą ir jo šeimos narius.
Šiitai tiki, kad vieną kartą imamo pavidale ateis mesijas.


Dar viena arabų atšaka Vahabitai– musulmonų sunitų sekta, atsiradusi XVIII a.
Vahabizmo doktrinos kūrėjas – Muhamedas ibn Abd al Vahabas iš Saudo Arabijos. Pagrindinis vahabizmo bruožas monoteizmas (vienas Dievas) Vahabitai atmeta ir smerkia visas naujoves. Ir reikalauja paklusti tik Alachui kaip tai buvo ankstyvojo islamo stadijoje.
siitai
islamas
delfi logo rgb
facebook
gmail
youtube
lrytas