Maistas. Kas yra GDA ir RDA

KAS YRA GDA?

GDA – tai standartinė maistinių medžiagų norma, kurią daugumai žmonių siūloma suvartoti per parą, norint sveikai maitintis. Kadangi žmonės yra labai skirtingi, pvz., skiriasi jų svoris ir fizinis aktyvumas, GDA nelaikytina vienam žmogui nurodytu konkrečiu kiekiu, o orientacinė norma, padedančia įvertinti, kiek konkrečios maistinės medžiagos yra vienoje maisto produkto porcijoje. GDA gali būti naudojami maistingumo informacijai papildyti kaip rekomendacija, padedanti žmonėms suprasti, kiek apytiksliai kalorijų ir kiek baltymų, angliavandenių, riebalų, sočiųjų riebalų, skaidulų, natrio ir cukraus galima suvartoti per parą, norint sveikai maitintis.

KUO SKIRIASI RDA ir GDA?

RDA (rekomenduojama paros norma) – tai vitaminų ir mineralų kiekis, kurio turėtų pakakti arba net būti per daug, norint patenkinti suaugusiųjų grupės, o ne individo poreikius. RPN yra numatytos maisto produktų maistingumo ženklinimo direktyvoje (90/496/EEB) ir atspindi nuomonių įvairovę Europoje.

GDA (siūlomas paros kiekis) mokslą paverčia vartotojams suprantama informacija. Tai ant pakuotės pateikiamos rekomendacijos, padedančios vartotojams maisto produkto etiketėje pateiktą maistingumo informaciją prisitaikyti pagal individualius poreikius. GDA – tai rekomendacijos sveikiems suaugusiesiems (ir vaikams), nurodančios apytikslius kalorijų, riebalų, sočiųjų riebalų, angliavandenių, bendro cukraus kiekio, baltymų, skaidulų, druskos ir natrio kiekius, kurių reikia sveikai mitybai. Tai ne vienam žmogui nustatytas konkretus kiekis, o orientacinė norma, padedanti apytiksliai įvertinti maistingųjų medžiagų kiekius vienoje maisto produkto porcijoje.

GDA lentelė

Informacija panaudota iš www.gdainfo.lt
delfi logo rgb
facebook
gmail
youtube
lrytas