Šilumos siurblys - kolektoriaus tipai

Svarbus dalykas, norint efektyvaus ir patikimo šilumos siurblio veikimo - pasirinkti patikimą ir kompetetingą įmonę. Kuri gali visus darbus atlikti viena, prisiimti atsakomybę už kolektoriaus įrengimą ir bendrą šilumos siurblio patikimą veikimą.
Horizontaliojo kolektoriaus įrengimas gerokai pigesnis nei vertikaliojo zondo, todėl daug kas ima ir suabejoja, ar verta daugiau investuoti, jeigu abu šildymo būdai - efektyvūs. Tiek horizontaliojo kolektoriaus, tiek vertikaliojo zondo paskirtis ta pati: paimti grunte esančią šilumą. Horizontaliojo kolektoriaus paimamos šilumos atsinaujinimas yra pagrįstas saulės energija. Per vasarą saulė prišildo paviršinį žemės gruntą, kuriame įrengtas kolektorius, o žiemą iš jo yra imama šiluma. Taigi vertikalusis zondas ir horizontalusis kolektorius skiriasi tuo, kad naudoja skirtingus atsinaujinančiosios energijos šaltinius.
 Nusprendus įsirengti pigesnį horizontalųjį kolektorių labai svarbu įvertinti gruntą. Tinkamiausias gruntas įrengti šilumos siurblio kolektorių yra vandeningas ţvyras, šlapias priemolis, durpės, o sausas smėlis yra pats nedėkingiausias. Tuo atveju, kai gruntas yra smėlingas, o gruntinis vanduo giliai, horizontalusis kolektorius bus neekonomiškas. Sausame grunte paklotas kolektorius, imdamas šilumą, atvėsina aplink save esančią geologinę aplinką, o smėlis tarsi izoliatorius. Be to, reikia įvertinti, kad žiemą virš kolektoriaus esantis gruntas įšąla. Dėl to kolektorius atsiduria izoliuotoje erdvėje ir nebeturi iš kur paimti šilumos. Visai kas kita, kai jis įrengiamas molingame, drėgname grunte, kuriame nors ir labai lėtai, cirkuliuoja drėgmė. Tokiu atveju tinkamai sumontuotas kolektorius veiks efektyviau. Įsirengiant horizontalųjį kolektorių labai svarbu jį teisingai pakloti, t.y. jis turi būti klojamas ne mažesniame nei 1,3 m gylyje, kad jo nepasiektų įšalas.  Nuo sausio iki kovo mėnesio drėgno priesmėlio grunto geologinės aplinkos temperatūra 1,5 m gylyje yra apie 6 laipsnius. Nuo balanžio mėnesio ji pradeda pamažu kilti ir rugpjūčio mėnesį pasiekia 11-13 laipsnių. Taigi saulės energija viršutinį grunto sluoksnį gerokai prišildo. Vis dėlto atvėsęs oras ir rudeniniai lietūs vėl ima vėsinti gruntą ir jau lapkričio mėnesį 1,5 m gylyje esančios aplinkos temperatūra pažemėja iki 10, o gruožţio viduryje yra apie 9 laipsniai. O tuomet, kai šios šilumos mums reikia daugiausia, sausi ir vasari, grunto temperatūra tesiekia 5-6 laipsnius. Taigi įsirengiant horizontalųjį kolektorių reikia žinoti, kad tokios šildymo sistemos eksploatavimo išlaidos gali brangiau kainuoti, bus brangesnė 1 kv. m šildymo kaina, palyginti su vertikaliuoju.
Tačiau įvertinus vertikalaus kolektoriaus didesnes įrengimo išlaidas ir iš jo  gaunamą  naudą, dažniausiai pasirenkamas horizontalusis kolektorius, jeigu tik yra laisvo ir tinkamo tam grunto. Nes ir šilumos siurblių gamintojai nurodo tik neženklų NVK ( naudingo veiksmo koeficientas ) padidėjimą, šilumos siurblį ekplotuojant su vertikaliu kolektoriumi.
Dar prieš keletą metų, horizontalaus kolektoriaus įrengimui  buvo dažniausiai naudojamas d40 politeleno vamzdis klojant vamzdžius apytikriai 1m atstumu.
Dabar rinkoje atsiradus daug šilumos siurblių tiekėjų, pagal šilumos siurblių gamintojų rekomendacijas  klojamas  d25 ir d32 vamzdžiai, sumažėja ir klojimo atstumas tarp vamzdžių iki 0,6 - 0,8 m. Tai leidžia maksimaliai išnaudoti visą laisvą sklypo plotą, horizontalaus kolektoriaus įrengimui.

Visada verta kreiptis į  UAB "Evelsa"

delfi logo rgb
facebook
gmail
youtube
lrytas