Efektyvus pelėsio naikinimas

Pelėsis ir grybeliai lydi mus per visą žmonijos istoriją, bet atsirado jie daug anksčiau už patį žmogų. Nepaisant daugybės mokslinių tyrimų, aktyvaus mikrobiologijos vystymosi, pelėsiai išlieka viena iš mūsų pasaulio paslapčių, iki galo neištirta ir kiekvieną kartą atsirandanti vis nauju pavidalu. Iš pirmo žvilgsnio paprastas klausimas – kai pelėsiai atsiranda jūsų būste, aplinkoje, ar žinote:

• kur kreiptis pagalbos ar konsultacijos?

• kas iš tiesų yra pelėsis ir kaip su juo kovoti?

• kaip apsaugoti savo namus ir juose gyvenančiusžmones nuo pelėsio?

• kokiomis priemonėmis naudotis?

Pelėsio problema žinoma nuo senovės, jis minimas net Biblijoje, tačiau tik palyginus neseniai sukurtos pakankamai efektyvios kovos su juo priemonės. Jų nematome, nejaučiame. Išsigąstame tik tada, kai netikėtai žūva derlius ar kruopščiai prižiūrėti gyvūnai, artimieji suserga paslaptinga liga. Pelėsiu adengtos ienos ne tik gadina namų išvaizdą, bet ir ardo statybines medžiagas bei ypatingai neigiamai veikia žmogaus sveikatą. Tiesa, vėliau stebimės, kodėl kenčiame nuo alergijos, kodėl sunku kvėpuoti, kodėl puikiai pastatytas namas pūva, o remontą reikia atlikti kiekvienais metais. Susidūręs su pelėsiais, neretas pilnas optimizmo ir pasitikėjimo savo jėgomis. Tikėjimas lengva ir greita pergale prieš pelėsius praeina – šviežias remontas, atliktas iš aukščiausios kokybės apdailos medžiagų, jau po šešių mėnesių gali tapti lygus nuliui. Pabandysime ištaisyti šią padėtį ir pateikti reikiamą informaciją.

Kas yra pelėsiai?

Pelėsių grybeliai - tai mikroskopiniai augalai - parazitai, neturintys kamieno, šaknų ir lapų; juose nėra chlorofilo. Jų sporos, kaip ir žiedadulkės, pernešamos oru. Pelėsis susiformuoja kolonijomis ant drėgnų lapų, kelmų, senų medžių, drėgnose ir šiltose patalpose. Pamiršti maisto produktų likučiai po keleto dienų pasidengia voratinklišku grybienos sluoksniu, pašerpetojusiu baltais, pilkais, žaliais ar juodais plaukeliais. Blizgančiose plaukelių viršūnėse gausu subrendusių sporų. Patekusios į tinkamas sąlygas per kelias valandas sudygsta ir greitai išaugina naują pelėsio koloniją. Pelėsiai ne tik sugadina daug maisto produktų, bet į aplinką išskiria ir nuodingų, sveikatai pavojingų medžiagų; jie yra įvairių mikozių sukėlėjai. Švedijos specialistai surado itin efektyvų būdą, kaip kovoti su pelėsiais. Tai biocidas – biologinės kilmės medžiaga. Ji ne tik naikina pelėsius, bet ir leidžia nuo jų apsisaugoti ilgam laikui. Toji medžiaga vadinasi „Mogel-Fri“, ją gamina Švedijos firma „JAPE“. „Mogel-Fri“ yra purškiama patalpose. Po paros pelėsius jau galima nuplauti nuo nupurkštų paviršių, o pati medžiaga ant jų lieka ir toliau saugo nuo pelėsių. Medžiagos sudėtyje yra ultravioletiniams spinduliams jautrių dažų. Šviečiant į paviršių ultravioletine lempa, galima nustatyti, ar ant paviršiaus dar tebėra dažų, o tuo pačiu – ir nuo pelėsių apsaugančios medžiagos. Jei medžiagos tebėra, dažai švyti. Švedijoje atlikti kompleksiniai tyrimai nustatė, kad ši medžiaga yra itin efektyvi ir nekenkia sveikatai. Viena iš didžiųjų Lietuvos įmonių užsakė papildomus tyrimus Lietuvos mikrobiologijos institute. Rezultatai nustebino pačius užsakovus. „Mogel-Fri“ poveikis Aspergillus šeimos pelėsiams yra ypač efektyvus.

delfi logo rgb
facebook
gmail
youtube
lrytas